Sigara (Nikotin) Bağımlılığı

Sigara içme veya dumanının solunması zamanla kişide psişik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütünde esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Sigara, daha çok alışkanlık yapıcı daha az zevk verici bir bağımlılık türü olarak kabul edilmektedir.

Kişi niyetlendiğinden daha fazla miktarda kullanıyorsa, sürekli bırakma isteği ya da başarısız bırakma girişimleri varsa, sigara kullanımının kısıtlı olduğu ortam ve zamanlarda sigara içmek için belirgin zaman harcıyorsa, sportif ya da sosyal faaliyetleri, hobileri vb aktiviteleri sigara nedeniyle azaltmak ya da bırakmak durumunda kalıyorsa, tütün kullanımına bağlı ya da tütün kullanımıyla artan fiziksel problemler (öksürük, balgam vb) yaşamasına rağmen kullanmaya devam ediyorsa, tütün kullanmadığı zamanlar huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, iştah artışı vb yoksunluk belirtileri yaşıyorsa burada tam amlamıyla bir sigara (nikotin) bağımlılığı vardır.

Tedavisinde ilaçlar (Nikotin replasman Tedavisi= Sakız, pastil, nazal sprey, inhaler ve transdermal bantlar; Vareniklin-Nikotinik Parsiyel Agonist; Bupropion-Noradrenalin Dopamin reuptake İnhibitörü ), bilişsel davranışçı terapi kullanılmakta ve sosyal desteğin sağlanarak tedavinin sürekliliği sağlanmaktadır.

Tek bir sigaranın 1 ay etkinliğinin sürdüğü kanıtlanmıştır, hatta bazı kanıtlar nikotin için yaşam boyu süren bir moleküler hafıza olduğunu öne sürmektedir. Bu nedenle 4-12 haftalık tedavi periyotlarının yeterli olmaktan çok uzak olduğu düşünülmektedir. Bir bağımlı ister sigara ister başka bir madde olsun, asla onu nasıl kullandığını unutmaz. Tekrarlama riskini azaltmak için tedavilerin en az bir yıl devam etmesi gerekmektedir.