Bir Film : DOKTOR JİVAGO

WP_20140326_08_25_51_Pro
WP_20140326_08_26_21_Pro

Doktor Jivago, 192 dakika uzunluğundaki bu uzun soluklu tarihi film, 1965, ABD yapımıdır. Film Türkiye’de ilk defa 28 Aralık 1968 tarihinde gösterime girmiş ve aylarca gösterimde kalmıştır.
Robert Bolt’un, senaryosunu Nobel ödüllü Rus yazar Boris Pasternak tarafından yazılmış olan bu eseri Robert Bolt senaryo haline getirmiş ve bu epik filmin yönetmenliğini David Lean yapmıştır. Önemli rollerde ise Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger, Alec Guinness ve Tom Courtenay yer almıştır. Filmin özgün müziğini yapan Maurice Jarre, bu film müziği ile Oscar, Altın Küre ve Grammy ödüllerini kazanmıştır.
Doktor Jivago, on dalda birden aday gösterildiği 1966’da Oscar ödüllerinden “en iyi uyarlama senaryo”, “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi sanat yönetimi”, “en iyi kostüm” ve “en iyi orijinal şarkı” dallarında olmak üzere beşini kazanmıştır..

Doktor Jivago, Rusya’da 1917 Bolşevik İhtilali ve hemen sonrasında patlak veren Rus İç savaşı (1917-1922) sırasında, aynı zamanda bir şair de olan doktor Yuri Jivago (Omar Sharif)’nun devrimin liderlerinden birinin karısına aşık olması ile yaşadığı zorlukları anlatan çok kapsamlı, romantik ve destansı bir filmdir. Olaylar ihtilalin hemen öncesinde başlar ve filmin arka fonunda tüm ihtilal süreci gözler önüne serilir. Ön planda ise kendisi de üst tabakadan ve kendisine tapan bir kadınla evli olduğu halde, şiirlerine ilham veren başka bir talihsiz kadını, Lara (Julie Christie)’yı seven, böylelikle sadakat ve ihtiras arasında bocalayan, hayatının kontrolü kendi elinden alınmış ve savaşın parçaladığı yokluklarla dolu bir ülkede oradan oraya sürüklenen aynı zamanda şair bir tıp doktorunun, Doktor Jivago’nun dramını izleriz.

Kurt Seyit ve Şura dizisiyle gündeme gelen 1917 devrimini bir de Doktor Jivago gözüyle izlemenizden büyük bir keyif alacağınızı umuyorum. İyi seyirler.